تهران - کیلومتر 14 جاده قدیم کرج - جاده شهریار- بعد از کارخانه جات ایران یاسا - ابتدای شهرک سعید آباد مجتمع صنعتی گلگون - خیابان دوم جنوبی پلاک 5

021-65610906

09122758394

فروش واشر

واشر فلزی یا غیر فلزی یک قطعه الاستومری است که محل اتصال 2 سطح مختلف را می پوشاند. به طور معمول برای ساخت انواع واشر از مواد اولیه استفاده می شود تا هر کس به تناسب نیازی که دارد، آن ها را انتخاب کند.

این مواد اولیه از درجه مقاومت و ساختار متفاوتی برخوردار هستند. رایج ترین کاربرد هایی که می توان از این قطعات انتظار داشت شامل مقاومت در برابر لرزش، بسته بندی، بهداشت، کاهش سر و صدا و آب بندی هستند. تقریبا همه صنایع از جمله برق، پیتروشیمی، صنایع غذایی و داروسازی از واشر استفاده می کنند.

عموم این واشر ها در برابر شرایط مختلفی مثل فشار بالا و محیط های قلیایی مقاومت بالایی دارند. برای اینکه یک واشر به درستی کار کند، باید به خوبی مهر و موم شود. یک واشر مناسب باید طوری ساخته شده باشد که بی نظمی و نشتی بین 2 شکاف را به خوبی پر کند. در این مقاله قصد داریم شما را با ماهیت واشر، آزمایش عملکرد واشر، معرفی انواع واشر، موارد استفاده از آن و در نهایت 6 نکته درباره انتخاب و خرید واشر آشنا کنیم.

اگر به دنبال کسب اطلاعات درباره تولید فنر فشاری هستید به این صفحه مراجعه کنید.


انواع واشر

انواع واشر در همه جا یافت می شوند. این قطعات در ماشین ها، خانه، محل کار و بسیاری از کسب و کار ها مورد استفاده قرار می گیرند. در واقع می توانیم بگوییم واشر وسیله ای است که برای اتصال و نگهداشتن 2 چیز مورد استفاده قرار می گیرد.

یک واشر می تواند از جنس پلاستیک، فلز یا مواد دیگر باشد. انتخاب جنس محصول به کاربرد انواع واشر و محیطی که قرار است واشر را در آن نصب کنید، بستگی دارد. واشر به زبان ساده قطعه ای است که شکاف بین 2 سطح را می بندد و در اندازه های مختلفی تولید می شود.


واشر ها چگونه مورد آزمایش قرار می گیرند؟

تولید کنندگان قبل از فروش واشر آن را مورد آزمایش هایی مثل تست فشرده سازی قرار می دهند. این تست که یک تست گرمایی است، میزان مقاومت واشر در برابر آسیب ها و خرابی را تعیین می کند. میزان نشتی در درزگیر ها در زمان نصب هم بررسی می شود. در آخرین مرحله از تولید، تکنسین کارخانه، بررسی نهایی محصول را انجام می دهند.


خواص واشر فلزی

مواد اولیه یک واشر باید استحکام بالا و چگالی کمی داشته باشد. جنس آن باید طوری باشد که بتواند در برابر مواد شیمیایی و فشار داخلی مقاومت و دوام کافی را از خود نشان دهد. یک واشر مناسب هم آب بندی می کند و هم در برابر خورندگی از دستگاه محافظت می کند.

همانطور که اشاره کردیم مهم ترین خاصیتی که یک واشر باید داشته باشد، استحکام بالای آن است. با توجه به اینکه از واشر در جا های خاص و بین دو بخش از دستگاه استفاده می شود، باید تحمل کافی در برابر فشار را داشته باشد.

مجموعه میلاد فنر مفتخر است تمامی خدمات مربوط به تولید کننده سری فنر هالوژن را در اختیار شما قرار دهد.


انواع واشر صنعتی

واشر در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. این صنایع شامل فرآوری مواد غذایی، پتروشیمی، لوله کشی، ماشین آلات و گاز است. شیر های آب و اطراف پنجره ها از جمله نمونه های ساده در روزمره هستند که به واشر نیاز دارند. در محل کار هم از واشر در ماشین آلات، لوله ها، شیر ها و پمپ ها استفاده می شود.

تولید کنندگان واشر آن را در اندازه و مدل های مختلفی تولید می کنند. هر جنس و شکل واشر به نوع کاربردی که از آن انتظار دارید، ارتباط دارد. برای ساخت این قطعه از فلز، پلاستیک، سیلیکون و پلیمر های تقویت شده با الیاف شیشه استفاده می شود. انواع واشر باید به درستی در جای خود قرار بگیرند تا به هیچ عنوان نشتی ایجاد نشود. با این دیدگاه در ادامه با انواع واشر آشنا شوید.

اگر به دنبال خرید فنر تسمه ای هستید به این صفحه مراجعه کنید.


واشر غیر فلزی

این نوع واشر را می توان از لاستیک، تفلون یا گرافیت درست کرد. واشر های غیر فلزی با کشش کم فشرده و آماده استفاده می شوند. استفاده از این نوع قطعه در دمای کم و در مکان های با فشار کم رایج است؛ زیرا مقاوت کافی برای نصب در جا های پر فشار را ندارد. البته یک استثناء در خصوص واشر های گرافیتی وجود دارد که می توانید آن را در دمای بالاتر از 460 درجه سانتیگراد استفاده کنید.


واشر فلزی

یکی از انواع واشر صنعتی که بسیار کاربردی است، جنسی فلزی دارد. استفاده از آن در مکان های با فشار بالا مثل صنعت نفت و گاز رایج است. آن ها همچنین در شیر ها، لوله کشی ها، پالایشگاه ها و سایر صنایع فرآیندی کاربرد دارند.

واشر های فلزی با شکل های بیضی یا هشت ضلعی در استفاده رایج تر هستند. برای ساخت این نوع واشر از موادی مثل آهن نرم، فولاد کم کربن، فولاد ضد زنگ، مونل و اینکونل استفاده می شود.


واشر کامپوزیتی

واشر کامپوزیتی از ترکیب مواد فلزی و غیر فلزی ساخته می شود. استفاده از آن ها در طیف وسیعی از فشار و دما رواج دارد. واشر های کامپوزیتی در مقایسه با واشر های فلزی مقرون به صرفه تر هستند اما در زمان نصب و استفاده به دقت بالایی نیاز دارند.


واشر مارپیچی

یکی از کاربردی ترین و رایج ترین واشر کامپوزیتی، مارپیچی است. این واشر برای طیف وسیعی از دما و فشار استفاده می شود. سه جزء در این نوع واشر وجود دارد؛ این 3 جزء شامل حلقه های داخلی و خارجی، مواد پر کننده و مواد سیم پیچ هستند.

ما در مقاله های قبلی درباره فنر سیم کشی توضیح دادیم برای کسب اطلاعات بیشتر به این صفحه مراجعه کنید.


واشر فلزی

نشتی از بخش مفصل فلنج یک دستگاه، ضرر های زیادی دارد. نشت فلنج باعث از دست دادن دستگاه و انرژی می شود. هیچ اپراتوری در کارخانه به نشت مواد سمی و خطرناک تمایل ندارد. این مواد می توانند به انسان و محیط زیست آسیب بزند. با استفاده از یک واشر از هر نوعی که باشد، می توانید از این نشت جلوگیری کنید.


6 نکته برای خرید واشر

همه ویژگی های این قطعه از اندازه تا توانایی آن در برابر تخریب و آسیب، نقش تاثیرگذاری در جلوگیری از خروج هوا، آب، گاز یا سایر سیالات دارد. یک واشر بین 2 سطح قرار می گیرد که ممکن است این 2 سطح نشتی هایی برای خروج سیالاتی مثل آب داشته باشند.

واشر ها با فشرده سازی این 2 سطح این شکاف ها را می پوشانند تا نشتی را به طور موثری از بین ببرند. عوامل مهمی که در زمان خرید واشر باید در نظر بگیرید، شامل موارد زیر می شوند:

• مقدار نیروی بین 2 سطح

• مایعات و هرگونه آلودگی محیطی

• تراکم پذیری مواد واشر

• درجه ناهمواری سطوح

اگر ویژگی های محیط واشر را بدانید، بهتر می توانید محصول مورد نظرتان را انتخاب کنید تا در برابر آب، مواد شیمیایی اسیدی و قلیایی، زنگ زدگی و عوامل دیگر مقاوم باشد. علاوه بر آن در خصوص ضخامت، طول عمر و چکش خواری واشر هم بهتر می توانید تصمیم بگیرید.

انتخاب و در نظر گرفتن ویژگی های مناسب یک واشر از خرابی و استهلاک آن جلوگیری می کند. اگر واشر در معرض مواد شیمیایی قوی قرار بگیرد یا نیروی وارد شده به واشر زیاد باشد، می تواند آن را از کار بیندازد. در ادامه نکاتی وجود دارد که در زمان خرید واشر باید به آن ها دقت کنید.


انتخاب جنس واشر

همانطور که قبلا گفتیم واشر ها در جنس های مختلفی تولید می شوند. واشر های فلزی در محیط های با فشار عملکردی فوق العاده دارند. واشر های فلزی به واشر های حلقه ای هم معروف هستند.

در ضمن واشر های فلزی به شکل هشت ضلعی استحکام خوبی در برابر فشار دارند. این جنس واشر در صنایع نفت گاز بیشتر استفاده می شود و با پیچ مهره های قوی نصب می شود. یکی دیگر از انواع واشر با استفاده از مواد غیر فلزی ساخته می شوند.

واشر های غیر فلزی یا نرم، انعطاف بیشتری نسبت به واشر های فلزی دارند. تفلون، لاستیک، گرافیت از جمله موادی هستند که در ساخت واشر غیر فلزی مورد استفاده قرار می گیرند. علاوه بر موادی که در بالا به آن ها اشاره کردیم، مواد اولیه دیگری هم وجود دارند که برای ساخت واشر مورد استفاده قرار می گیرند.

مواد الاستومری یکی از همین مواد است که پلیمر هایی با کشش و انعطاف پذیری مشابه لاستیک هستند. واشر های الاستومری بسیار کاربردی هستند. استفاده و فروش واشر الاستومری معمولا در کنار واشر های فلزی رواج دارد. این واشر ها الاستیک و تراکم ناپذیر هستند. در آخر واشر های فیبری از دیگر مدل های واشر غیر فلزی هستند و با مواد خاص و متفاوتی ساخته می شوند.


ارزیابی دمای سیال و فشار

در صورتی که انواع واشر با دما، مواد یا فشار محیط هماهنگ نباشند، در معرض خرابی و آسیب قرار می گیرند. مواد اولیه هر واشری محدوده خاصی از دما را می تواند تحمل کند. به طور مثال سیلیکون دارای مقاومت بالایی در برابر انواع دماست.

بنابراین یکی از اولین فاکتور های انتخاب واشر، دانستن حداقل و حداکثر دمای محیط و مقاومت واشر است. علاوه بر آن انواع واشر نسبت به میزان فشار، عملکرد متفاوتی هم دارند. اگر می خواهید از واشر در مکان های پر فشار استفاده کنید، واشر غیر فلزی چندان پیشنهاد خوبی برای شما نخواهد بود. در مقابل واشر فلزی برای استفاده در مکان های پر فشار انتخاب خوبی محسوب می شود.


انتخاب بهترین واشر

وقتی از مواد اولیه و کاربرد آن ها آگاه باشید، بهتر می توانید محصول مناسب خود را پیدا کنید. در زمان مراجعه به مراکز و سایت های فروش واشر با ساختار های متفاوتی از این قطعه مواجه خواهید شد:

• واشر ژاکت دار

این واشر ها یک روکش فلزی و فضای داخلی نرمی دارند. پوشش فلزی این واشر ها نسبت به واشر غیر فلزی به آن مقاومت بیشتری می بخشد.

• واشر جامد

مهم ترین مشخصه این نوع واشر، مقاومت بالای آن است. در صورتی که می خواهید برای آب بندی از این قطعه استفاده کنید، بهتر است درباره فشرده سازی هر چه بیشتر آن فکری بکنید.

دو مورد از انواع واشری که نام بردیم، از محبوب ترین و کاربردی ترین نمونه های واشر محسوب می شوند.


مشورت با یک مهندس طراح واشر

یک مهندس طراح واشر یا یک مرکز فروش واشر که در این زمینه تجربه و مهارت کافی را دارد، می تواند تا حد زیادی به شما در این زمینه کمک کند. اگر جنس و طراحی واشر را اشتباهی انتخاب کنید، ممکن است بر طول عمر دستگاه یا حتی خود واشر اثر منفی بگذارد.

ضمن اینکه تولید انبوه یک واشر فلزی یا غیر فلزی اشتباهی می تواند منجر به ضرر های مالی زیادی شود. به همین دلایل برای انتخاب انواع واشر باید با یک مهندس طراح یا متخصص در این زمینه صحبت کنید. به این ترتیب می توانید محصول مورد نظر خود را با ویژگی های دلخواهتان سفارشی سازی کنید.

تست عملکرد انواع واشر صنعتی

فاکتور های مختلفی وجود دارد که برای آزمایش عملکرد یک واشر مورد استفاده قرار می گیرند. سازمان های استاندارد سازی، نکاتی را مشخص کرده اند تا تولید کنندگان انواع واشر صنعتی مطابق با آن ها، محصولات را بسازند و مورد آزمایش قرار دهند. این آزمایش ها میزان مقاومت واشر در برابر دما، مواد شیمیایی و فشار را ارزیابی می کنند و بعد تولید کنندگان، محصولات را برای تولید و ورود به بازار ارسال می کنند.


انتخاب سازنده واشر فلزی و غیر فلزی

تولید کنندگان مختلفی به تولید و فروش واشر اقدام کرده اند. برای اینکه مطمئن شوید، سرمایه خود را در جای درستی خرج کرده اید، انتخاب یک سازنده مناسب و با کیفیت از درجه اهمیت بالایی برخوردار است.

برای انتخاب واشر باید از تجربه تولید واشر از طرف تولید کنندگان آگاهی داشته باشید. در هر صنعتی که هستید، مطمئن شوید که تولید کننده مورد نظر شما تا به حال محصولاتی برای صنعت مشابه کسب و کار شما تولید کرده است یا خیر. علاوه بر آن بهتر است سازنده ای با طراحی، آزمایش و قابلیت بازرسی مشخص و شفاف انتخاب کنید تا یک محصول نهایی با کیفیت و مورد اعتماد خریداری کنید.

حتما تا به این قسمت از مقاله به اهمیت خرید واشر مناسب پی برده اید. انواع واشر موجود در بازار برای استفاده در محیط به خصوصی تولید شده اند. هر یک از آن ها دارای کارکردی به خصوص است. اگر محصول مناسب و درستی را انتخاب نکنید، نمی توانید انتظار یک کارکرد فوق العاده از آن انتظار داشته باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تولید کننده فنرهای کششی با کارشناسان ما تماس بگیرید.