تهران - کیلومتر 14 جاده قدیم کرج - جاده شهریار- بعد از کارخانه جات ایران یاسا - ابتدای شهرک سعید آباد مجتمع صنعتی گلگون - خیابان دوم جنوبی پلاک 5

021-65610906

09122758394

فنر کوچک

معرفی فنر کوچک

فنر کوچک یکی از قطعاتی است که در بسیاری از لوازم و وسایل روزمره یا در محل کار استفاده می شود. این فنر ها ابعادی کوچک تر از حالت معمول دارند و در عین حال برای بسیاری از دستگاه ها، کلیدی و پر اهمیت هستند.

یکی از مزیت هایی که این فنر ها دارند، امکان سفارشی سازی آن هاست. شما می توانید فنر مورد نظر خود را متناسب با نیازتان در جنس، طرح و اندازه ای ویژه سفارش دهید.

فنر کوچک این قالبیت را دارد که نیروی مکانیکی را در خود ذخیره کند و سپس آن را آزاد کند. همچنین فنر مذکور می تواند به عنوان یک عنصر کششی بین 2 قطعه کوچک عمل کند.

این عنصر کششی از دور شدن بیش از حد 2 قطعه جلوگیری می کند. در این مقاله قصد داریم شما را با ماهیت فنر های کوچک، انواع فنر کوچک و کاربرد هر یک از آن ها و در نهایت فاکتور های قابل بررسی برای خرید فنر های کوچک آشنا کنیم. اگر هنوز در خصوص خرید این فنر ها تردید دارید، این مقاله می تواند تا حد زیادی شما را راهنمایی کند.


فنر کوچک چیست؟

فنر های فشاری کوچک در طول زندگی روزمره ما به وفور استفاده می شوند. این فنر ها برای برطرف کردن نیاز های ما بسیار مهم هستند؛ به همین دلیل طراحی و انتخاب درست آن ها باید با دقت انجام شود.

برخی از کاربرد های این نوع فنر شامل لوازم خانگی، وسایل الکتریکی، تجهیزات پزشکی و... است ولی کاربرد فنر کوچک به این موارد محدود نمی شود. فنر فشاری کوچک از سیم های پیچیده شده و مرتبی تشکیل می شود

با فشار یک فنر نیروی مکانیکی آن به عقب رانده می شود و اصطلاحا ذخیره می شود. فنر طوری طراحی شده است که به حالت اولیه خود بر می گردد و انرژی ذخیره شده را آزاد می کند.

اگر بخواهیم از دیگر کاربرد های این فنر ها بگوییم، باید به اسباب بازی ها، تلفن هوشمند، تشک ها، خودکار، دفترچه یادداشت، تجهیزات معدن و حفاری و تجهیزات صنعتی اشاره کنیم.

مواردی که تا به حال ذکر کردیم نشان می دهند، شما در طول روز چه در زندگی روزمره و چه در محل کار از این فنر ها استفاده می کنید. فنر کوچک جزئی از محصولاتی است که در طول روز از آن ها استفاده می کنید.

فنر های فشاری در اندازه های مختلفی تولید می شوند. درجات سختی هر یک از آن ها با یکدیگر تفاوت دارد. فنر های در ابعاد کوچک در کلید های الکتریکی استفاده می شوند و این به خاموش و روشن کردن راحت کلید کمک می کنند.


انواع فنر کوچک

فنر های کوچک کاربرد های مختلفی دارند که در بالا به آن ها اشاره کردیم. به طور کلی فنر ها در دسته بندی های مختلفی قرار می گیرند. هر یک از این فنر ها در ابعاد کوچک تا بزرگ ساخته می شوند و انتخاب هر یک از آن ها به کاربرد مورد انتظار شما بستگی دارد. در ادامه می توانید با انواع فنر کوچک و کاربرد های هر یک از آن ها آشنا شوید.


فنر کوچک پیچشی

فنر پیچشی کوچک یکی از مهم ترین فنر های موجود در بازار است. استفاده از آن در بسیاری از ماشین آلات و محصولات رایج است. این فنر ظاهری پیچشی دارد و یک سیم فلزی پیچیده شده است.

انتهای این فنر یک سیم منحنی وجود دارد که به دستگاه و لوازم مختلفی متصل می شود. فنر پیچشی بسیار مفید است؛ زیرا می تواند انرژی را ذخیره و سپس آزاد کند.

فنر پیچشی در جهت عقربه های ساعت یا بر خلاف آن پیچیده می شود. انتخاب هر یک از این 2 به کاربرد مورد انتظار آن بستگی دارد. وقتی فنر کوچک پیچشی پیچیده می شود، قطر آن کاهش پیدا می کند.

برای عملکرد بهتر فنر پیچشی یک لوله یا میله به آن وصل می شود تا از فنر پشتیبانی کند. فنر پیچشی در کاربرد های متنوعی در طول روز استفاده می شود. از جمله آن می توانیم به گیره لباس و درب پارکینگ اشاره کنیم.

فنر پیچشی بهترین انتخاب برای استفاده در لولا ها هستند. فنر کوچک پیچشی معمولا در دستگاه های مختلف الکترونیکی استفاده می شود. در حالی که فنر های بزرگ پیچشی در واحد های کنترل ماشین های کارخانه و صندلی ها کاربرد دارند.


فنر کوچک حلزونی

دومین مورد از انواع فنر کوچک فنر حلزونی نام دارد. فنر حلزونی می تواند انرژی را در جهت جذب ضربه و مقاومت در برابر فشار ذخیره کند. فنر حلزونی در کاربرد های متنوعی استفاده می شود. فنر های حلزونی معمولا به شکل مخروطی طراحی و تولید می شوند.

کاربرد های رایج این فنر در تشک ها و فنر های خودرو خلاصه می شود. یکی دیگر از رایج ترین کاربرد های این نوع فنر کوچک، استفاده از آن به عنوان یک عنصر کششی است.

وقتی یک فنر برای این کاربرد، مورد استفاده قرار می گیرد، در برابر نیرویی که 2 قطعه یا دستگاه را از هم دور می کند، مقاومت می کند. از ویژگی های فنر کوچک حلزونی می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

این فنر ها با جدا شدن از هم و باز شدن، باعث ایجاد نیرو و بار می شوند.

فاصله بسیار کمی بین سیم پیچ های مجاور آن ها وجود دارد.

فنر حلزونی دوام و طول عمر بسیار بالایی دارد.

با دقت بالایی طراحی شده است و ثبات ابعادی مناسبی دارد.

فنر حلزونی استحکام کششی بسیار بالایی دارد.


فنر کوچک کششی

فنر های کششی معمولا 2 عدد قلاب در 2 طرف دارند که برای اتصال به یک دستگاه دیگر مورد استفاده قرار می گیرند. از کاربرد های معمول فنر کششی می توانیم به ماشین آلات کشاورزی و ترامپولین اشاره کنیم.

فنر های کششی معمولا بسیار محکم پیچیده شده اند و در حالت استراحت به هم نزدیک می شوند. یک فنر کششی قابلیت این را دارد که 2 جزء یا دستگاه را به یکدیگر نزدیک کند. 

فنر کوچک یا بزرگ یکی از وسایل مکانیکی مهم برای بسیار صنایع و لوازم است. این قطعه می تواند نقش مهمی در ماشین ها، وسایل نقلیه و ابزار های دیگر ایفاء کنند. برای انتخاب و خرید یک فنر کوچک باید در ابتدا مواردی را بررسی کنید. در ادامه نکاتی که برای طراحی و انتخاب فنر مناسب مهم است، آورده ایم تا بهتر بتوانید تصمیم بگیرید. 

  • اندازه فنر

یکی از بدیهی ترین فاکتور های مهم، اندازه فنر هاست. اندازه یک فنر می تواند در کارکرد آن تاثیر به سزایی داشته باشد. خود فنر های کوچک در اندازه های متفاوتی تولید می شوند و شما حق انتخاب بین آن ها را دارید. 

  • فاکتور های محیطی

در زمان انتخاب فنر کوچک باید این نکته را به خاطر داشته باشید که عوامل محیطی بر کارکرد فنر اثر می گذارند. فاکتور های محیطی می توانند شامل تنظیم اندازه، مواد اولیه و محل نصب فنر باشند.

خوردگی یکی از عواملی است که برای بسیاری از مواد و فنر ها پیش می آید. با خوردگی، فلز از بین می رود و یکپارچگی خود را از دست می دهد. به طور مثال رطوبت یا بسیاری از مواد شیمیایی نرخ خوردگی و از دست دادن یکپارچگی را افزایش می دهند. پوشش های مختلفی برای فلزات وجود دارد که می توانید از این آسیب ها به فنر کوچک جلوگیری کنید. 

  • درجه حرارت

دمای بالا می تواند به فنر آسیب برساند یا عملکرد آن را دچار اختلال کند. برای ساخت و طراحی یک فنر کوچک باید یک ماده مناسب انتخاب کنید تا با فضای محیط مطابقت داشته باشد و بتواند به خوبی مقاومت کند. خصوصا اگر قصد دارید فنر را در جایی نصب کنید که دمای شدیدی دارد، به این نکته توجه داشته باشید و مواد اولیه مناسبی انتخاب کنید.

  • مواد اولیه

مواد اولیه یکی دیگر از مهم ترین فاکتور هایی است که برای ساخت و طراحی فنر مورد توجه قرار می گیرد. کاربرد فنر کوچک در نوع ماده اولیه و جنس فنر تاثیر زیادی دارد. سیم موزیک و فولاد ضد زنگ از جمله مواد اولیه استانداردی هستند که برای ساخت فنر استفاده می شوند.

سازندگان فنر کوچک یا بزرگ از آلیاژ های مختلف دیگری هم برای ساخت، استفاده می کنند. اگر دوام و طول عمر یک فنر برای شما اهمیت زیادی دارد، می توانید روی فنر سیلیکونی کروم حساب کنید.

هزینه ساخت فنر های با دوام و با کیفیت معمولا بیشتر است. با این حال می توانید اطمینان داشته باشید که یک سرمایه گذاری بلند مدت و مطمئن خواهند بود. 

در نهایت به یاد داشته باشید که برای خرید یک فنر کوچک باید اندازه و مواد اولیه آن را در نظر داشته باشید. انواع فنر های کوچک با مواد اولیه مختلف و مقاومت های متفاوتی تولید می شوند. برای انتخاب، بهتر است کاربرد فنر و محل نصب آن را در نظر بگیرید.

اگر محل نصب یک فنر مرطوب باشد یا فنر در طول استفاده، در معرض مواد شیمیایی مختلف قرار بگیرد، باید از ماده ای قوی و ضد خوردگی ساخته شود. درجه حرارت از دیگر مسائلی است که باید به آن توجه کنید. اگر فنر در معرض حرارت بالایی قرار بگیرد و مقاومت کافی را نداشته باشد، به مرور زمان مستهلک می شود و استحکام خود را از دست می دهد.