تهران - کیلومتر 14 جاده قدیم کرج - جاده شهریار- بعد از کارخانه جات ایران یاسا - ابتدای شهرک سعید آباد مجتمع صنعتی گلگون - خیابان دوم جنوبی پلاک 5

021-65610906

09122758394

فنر کششی
مشخصات فنی

عنوان فنر کششی -

مدل کششی -

برند میلاد فنر -

نوع فنر مارپیچ کششی -

ابعاد کلی طول*عرض*ارتفاع (mm) 1.8 -

وزن (g) 100 -

توضیحات

"یکی دیگر از محصولا ت میلاد فنر،فنر های کششی می باشند که وظیفه خود را با تحت کشش قرار گرفتن یا اعمال نیرو به قلابها به انجام می رسانند که اغلب اینگونه فنرها با دستگاه های پیشرفته که دارای سیستم کنترلی دقیقی هستند(CNC) .به صورت کامل تولید میگردد. "

فنر کششی

در این مقاله از سایت میلاد فنر درباره تولید کننده فنرهای کششی توضیح دادیم همراه ما باشید.

فنر کششی از جمله قطعاتی است که استفاده از آن در صنایع مختلف ضروری است. از صنعت خودروسازی تا تولید کنندگان درب گاراژ هر کدام به یک فنر از نوع کششی نیاز دارند. این فنر می تواند نیروی مکانیکی مورد نیاز 2 دستگاه را در خود ذخیره سازی و سپس آزاد کند.

در صورتی که این نوع فنر قلاب هایی در 2 طرف خود داشته باشد، 2 وسیله یا قطعه را به هم متصل می کند. این قطعات در اندازه و جنس های مختلفی تولید می شوند که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند. شما می توانید فنر مورد نظر خود را از بین اندازه ها یا فلزات مختلف انتخاب کنید.

در این مقاله می توانید با ماهیت فنر های کششی، کاربرد آن ها، نحوه تولید انرژی از طریق آن ها، خرید فنر جدید، خطرات مرتبط با آن و بسیاری نکات دیگر آشنا شوید.

اگر به دنبال کسب اطلاعات درباره انواع واشر صنعتی هستید به این صفحه مراجعه کنید.


فنر کششی چیست؟

در یک تعریف ساده می توانیم بگوییم فنر های کششی سیم های حلزونی شکلی هستند که به یکدیگر محکم پیچیده شده اند. وقتی فنر در جای خود فشرده می شود، در زمان آزاد شدن، نیروی زیادی تولید می کند.

این نیرو متناسب با اندازه فنر می تواند متفاوت باشد. میزان کششی که یک فنر دارد به عواملی مثل قطر سیم فنر، قطر بیرونی و میزان قدرتی که به آن وارد می شود، متفاوت خواهد بود. یک تولید کننده فنرهای کششی آن ها را در طیف اندازه های متفاوت برای دستگاه های کوچک پزشکی تا لوازم بزرگی مثل ترامپولین به فروش می رساند.

قسمت انتهایی این فنر ها به تناسب مدل و کاربردی که دارند، متفاوت است.


کاربرد فنر کششی

به طور کلی فنر ها برای ذخیره سازی انرژی مورد استفاده قرار می گیرند. بیشتر این قطعات یک سیم فلزی هستند که به شکل مارپیچ آرایش داده شده اند. وقتی نیرویی به فنر وارد می شود، شکل آن فشرده و سپس آزاد می شود. پس از رها شدن، فنر به حالت اولیه خود باز می گردد.

نوع کششی این قطعات به روشی خاص عمل می کنند. اگر بخواهیم درباره طراحی شکل این نوع فنر صحبت کنیم، باید بگوییم که سیم پیچی آن بسیار محکم است. در انتهای این محصول معمولا یک قلاب یا حلقه وجود دارد که امکان اتصال به یک وسیله دیگر را فراهم می کند. اصطلاحا به این نوع فنر، فنر کششی قلاب دار می گویند. وقتی یک فنر در حالت استراحت است، به این معناست که در فشرده ترین حالت ممکن قرار گرفته است.

مجموعه میلاد فنر مفتخر است تمامی خدمات مربوط به تولید کننده انواع واشر صنعتی را در اختیار شما قرار دهد.


تولید کننده فنرهای کششی

با کشیده شدن فنر، مقداری انرژی مکانیکی ذخیره می شود. انرژی ذخیره شده کم کم افزایش پیدا می کند و برای آزاد شدن آماده می شود. دلیل این افزایش انرژی به خاطر برگشتن به حالت عادی فنر است. به این شکل فنر می تواند انرژی مکانیکی مورد نیاز دستگاه را فراهم کند.


محافظت از فنر های کششی

برای اینکه از آسیب به فنر جلوگیری کنید، بهتر است تا حد امکان فشاری را که به آن وارد می شود، کاهش دهید. به طور کلی فنر ها را تحت فشار زیاد قرار ندهید مگر اینکه برای انجام کار آن ها بسیار ضروری باشد. علاوه بر فشار، دمای بالا هم می تواند بر شکل و عملکرد فنر تاثیر منفی بگذارد.

در صورتی که فنر شما در شرایطی قرار می گیرد که احتمال خزش در آن وجود دارد، باید به طور مرتب آن را بررسی کنید تا قبل از اینکه آسیبی به محیط یا دستگاه های متصل آن برساند، آن را تعویض کنید. یکی دیگر از روش های جلوگیری از آسیب و استهلاک فنر، استفاده از مواد و روکش هاست.

برخی از مواد و روکش های فنر ها به دوام و مقاومت آن کمک می کنند. سیم هایی با مواد و روکش روغنی یا گالوانیزه، امکان کشیده شدن و آسیب به فنر را تا حد زیادی کاهش می دهند. ضمن اینکه مقاومت آن در برابر زنگ زدگی هم بیشتر می شود.


خرید فنر کششی قلاب دار

فنر قلاب دار یکی از انواع فنر کششی است که برای نگهداشتن 2 وسیله یا 2 جزء یک دستگاه به شما کمک می کند. به عنوان مثال دری که به صورت خودکار بسته می شود با استفاده از یک فنر قلاب دار قابل طراحی و استفاده راحت است. وقتی این درب باز می شود، 2 سر فنر از هم فاصله می گیرند. یک سر فنر به درب و سر دیگر آن به چارچوب متصل می شود.


مواد اولیه مورد نیاز تولید کننده انواع فنرهای کششی

معمولا این فنر ها از فلز ساخته می شوند. نوع فلز به میزان تنشی که فنر در معرض آن قرار می گیرد و شرایط محیطی دیگر باز می گردد. استفاده از هر یک از این فلزات بر قیمت فنر کششی، کیفیت و طول عمر آن اثر می گذارد. فلزات رایجی که برای ساخت این نوع فنر مورد استفاده قرار می گیرند، شامل موارد زیر می شوند:

• فولاد ضد زنگ

• فولاد فنری

• فولاد کم آلیاژ

• آلیاژ های مس

• آلیاژ های تیتانیوم

هر یک از این فلز ها دارای مزایا و ویژگی های متفاوتی است و از قیمت متفاوتی هم برخوردار است.

ما در مقاله های قبلی درباره فنر بشقابی توضیح دادیم برای کسب اطلاعات بیشتر به این صفحه مراجعه کنید.


طول عمر فنر کششی

دوام و طول عمر هر یک از این فنر ها به عوامل مختلفی بستگی دارد. این عوامل شامل کاربرد آن ها، تعداد دفعات استفاده، مواد اولیه ساخت آن و عوامل محیطی هستند. هر بار که فنر، مورد استفاده قرار می گیرد، مستهلک می شود و تا حد بسیار کمی یکپارچگی خود را از دست می دهد.

این به هم خوردن یکپارچگی می تواند شامل شکستگی های ریز، خمیدگی یا پیچ خوردگی هایی باشد. خم شدن و تاب برداشتن وقتی اتفاق می افتد که فنر بیشتر از توان فیزیکی اش تحت فشار و کار قرار بگیرد. این باعث می شود فنر از حالت سیم پیچ اولیه در بیاید.

عوامل محیطی هم از دیگر مسائلی است که بر طول عمر فنر اثر می گذارد. وقتی فنر در معرض آب، مواد شیمیایی و شرایط آب و هوایی سخت قرار می گیرد، یکپارچگی خود را از دست می دهد. اگر یک فنر کششی قلاب دار دچار زنگ زدگی یا خوردگی شود، طبیعتا استحکام قبل را نخواهد داشت.


خطرات مرتبط با شکستن فنر

همانطور که در بالا گفتیم عواملی وجود دارد که می توانند باعث خرابی و استهلاک فنر شوند. اگر فنر آسیب ببیند و 2 تکه شود، سیم پیچ ها در حالت استراحت قرار می گیرند و در نهایت فنر به سرعت به حالت اولیه بر می گردد. در صورتی که این فنر در ماشین استفاده شده باشد و این مشکل برایش پیش آید، باعث می شود با ضربه به قطعات دیگر ماشین آسیب بزند.

در فضای باز هم ممکن است این آسیب سبب پرتاب شدن فنر به بالا و افتادن آن شود. در صورتی که فنر کششی قلاب دار یا معمولی شکل درست خود را از دست بدهد، عملکرد اولیه را نخواهد داشت.

به طور مثال در مورد دربی که آن را در بالا ذکر کردیم، اگر فنر تاب خورده شود، پس از رها کردن درب، انرژی کافی برای بسته شدن آن وجود ندارد. به طور کلی تغییر سیم پیچ فنر، بر وضعیت استراحت آن اثر می گذارد و عملکرد آن را دستخوش تغییر می کند.

وقتی این فنر شکل اولیه و عملکرد خود را از دست می دهد، وقت خرید فنر کششی جدید رسیده است. وقتی فنر پیچیده یا خمیده می شود، بازگرداندن آن به حالت اولیه کار راحتی نیست و نیاز به تعویض دارد. با جایگزین کردن یک فنر دیگر می توانید اطمینان داشته باشید که مقدار انرژی مورد نیاز شما در فنر ذخیره می شود و عملکرد درستی خواهد داشت.

اگر به دنبال خرید فنر فشاری هستید به این صفحه مراجعه کنید.


خرید فنر کششی 

مثل هر قطعه دیگری در یک دستگاه، تعویض به موقع قطعات آن بسیار مهم است. برای تعویض باید محصولاتی را در نظر بگیرید که به اندازه نمونه اولیه، پتانسیل و ظرفیت تحمل فشار و البته ذخیره سازی انرژی را داشته باشد.

در صورتی که این نکته را رعایت نکنید، ممکن است مکانیرم و عملکرد قطعاتی که به فنر متصل هستند، دچار اختلال شود. ضمن اینکه احتمال آسیب به قطعه متصل هم وجود دارد؛ بنابراین خرید فنر کششی قلاب دار مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است.


کاربرد فنر های کششی

این نوع فنر را می توان در طیف گسترده ای از انواع صنایع مثل راه آهن، کشاورزی، نفت و گاز و هوا فضا استفاده کرد. تولید کننده انواع فنرهای کششی آن ها را در اندازه های مختلفی می سازد؛ هر اندازه از فنر، آن را برای مکان و صنعت خاصی آماده می کند. رایج ترین کاربرد های این نوع فنر شامل موارد زیر می شود:

• خودرو های خارجی و داخلی

• وسایل پزشکی مثل برانکارد

• درب های پارکینگ

• تجهیزات کشاورزی

• ترامپولین

• انبر

در نهایت در زمان خرید فنر و مراجعه به تولید کننده فنرهای کششی درباره محل استفاده از فنر توضیح دهید. فنری را انتخاب کنید که با میزان انرژی مورد نیاز و شرایط آب و هوایی آن جا مطابقت داشته باشد. فنر باید قدرت و پتانسیل کافی برای تحمل 2 جسم را داشته باشد.

پتاسیل تحمل وزن یک فنر به جنس، ساختار و اندازه آن بستگی دارد. فنر های کششی می تواند تا حد زیادی در کنترل 2 جسم در یک جا به شما کمک کنند؛ پس یک انتخاب درست از اهمیت بالایی برخوردار است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره فنر پیچشی با کارشناسان ما تماس بگیرید.