تهران - کیلومتر 14 جاده قدیم کرج - جاده شهریار- بعد از کارخانه جات ایران یاسا - ابتدای شهرک سعید آباد مجتمع صنعتی گلگون - خیابان دوم جنوبی پلاک 5

021-65610908

021-65610906

فنر کاسه نمد

فنر کاسه نمد چیست؟

فنر کاسه نمد یک جزء کوچک و ضروری است که در بسیاری از صنایع استفاده می شود. این فنر بخشی از کاسه نمد است. کاسه نمد قطعه ای است که معمولا شکلی مدور دارد.

استفاده از آن از نشت و ورود یا خروج هوا به نحو موثری جلوگیری می کند. خرید فنر کاسه نمد در دستور کار بسیاری از صنایع قرار گرفته است. هر چقدر با این قطعه بیشتر آشنا شوید، به اهمیت استفاده آن بیشتر پی خواهید برد.

در این مقاله قصد داریم درباره استفاده از فنر کاسه نمد در بخش های مختلف یک خودرو، آینده استفاده از آن در خودرو های پیشرفته و پیچیده، استفاده از کاسه نمد در زندگی روزمره، ماهیت کاسه نمد و ویژگی های آن صحبت کنیم.


کاربرد فنر کاسه نمد در خودرو

هر وسیله ای از مجموعه قطعات مختلفی تشکیل می شود. برای آشنایی با فنر کاسه نمد، بهتر است ابتدا با کاسه نمد آشنا شوید. این قطعه در جا هایی مثل قطار، هواپیما، اتومبیل و... استفاده می شود.

بسیاری از تولید کنندگان کاسه نمدی تولید می کنند که بتواند در برابر دمای شدید و محیط خشن مقاومت کند. وجود چنین قطعات مقاومی خصوصا برای عملکرد بهتر خودرو ها یک مسئله ضروری و مهم است.

کاسه نمد باعث می شود که همه قطعات ماشین به درستی کار کنند. از مکانیسم زیر کاپوت تا چرخ ها و صندوق عقب، برای قرار گرفتن در کنار هم و داشتن عملکرد درست به این قطعه نیاز دارند.

علاوه بر آن کاسه نمد از نشتی جلوگیری می کند. این قطعه روغن، گاز مایع و مایع خنک کننده را درون ماشین نگه می دارد تا با خیال راحت بتوانید از مبداء به مقصد خود برسید.

همه این عملکرد ها با استفاده از فنر کاسه نمد اتفاق می افتد. فنر هایی که در این دستگاه قرار می گیرند تا به خوبی کار کند. می توانیم بگوییم فنر کاسه نمد از بخش های اصلی آن است.

از دیگر کاربرد هایی که یک کاسه نمد دارد این است با قرار گرفتن در اطراف درب و پنجره قرار می گیرد تا از ورود باد، باران و برف به درون اتاقک ماشین جلوگیری کند. در ادامه به برخی از رایج ترین کاربرد های کاسه نمد در خودرو نگاهی می اندازیم تا بهتر با آن آشنا شوید.

  • موتور

مهم ترین قسمت یک خودرو، موتور آن است. در واقع موتور قلب خودرو محسوب می شود. وجود فنر کاسه نمد برای عملکرد درست و قابل اعتماد آن ضروری است.

در سر تا سر موتور از فنر کاسه نمد استفاده می شود تا روغن در جای درست قرار بگیرد و ماشین با آن حرکت کند. کاسه نمد از کثیفی و ورود آشغال به درون محفظه روغن موتور جلوگیری می کند؛ به این ترتیب موتور عملکرد بهتری دارد و طول عمر آن هم افزایش پیدا می کند.

تولید کنندگان در تولید فنر کاسه نمد و بدنه کاسه نمد طوری عمل می کنند که این قطعات مهم بتوانند در دما و شرایط شدید داخل موتور دوام آورند. این قطعات مهم و کاربردی این امکان را فراهم می کنند تا 10 ها ساعت در جاده با اطمینان رانندگی کنید.

  • واحد کنترل موتور

در خودرو های مدرن از فنر کاسه نمد در واحد کنترل موتور هم استفاده می شود. این واحد کنترل روی گلگیر قرار می گیرد. واحد کنترل یکی از اجرای مهم در ماشین های مدرن است که اطلاعاتی را در اختیار سیستم سوخت و جرقه خوردرو قرار می دهد تا عملکرد مناسبی داشته باشند.

واحد کنترل به سنسور هایی متصل می شود. این سنسور ها به واحد کنترل می گویند که موتور چگونه کار کند. فنر کاسه نمد می تواند واحد کنترل موتور را تمیز و سالم نگه دارد و کارایی موتور را تا حد زیادی بهبود ببخشد.

  • موتور های سیستم داخلی

همه موتور های سیستم داخلی ماشین از فنر کاسه نمد استفاده می کنند. از جمله این سیستم ها می توانیم به پمپ آن اشاره کنیم که دریچه ها را باز و بسته می کند.

این سیستم می تواند برف پاک کن جلوی ماشین را به حرکت درآورد و در روز های بارندگی شیشه را پاک و تمیز کند تا حادثه ای رخ ندهد. موتور هایی که شیشه ماشین را بالا و پایین می برند، از جمله بخش های ماشین هستند که به فنر کاسه نمد نیاز دارند. به این ترتیب از ورود آلودگی یا رطوبت به درون ماشین جلوگیری می شود.

  • درب ماشین، کاپوت و صندوق عقب

در چارچوب هر یک از درب های خودرو، تعدادی فنر کاسه نمد تعبیه شده است. این فنر ها از ورود آشغال و گرد و غبار به درون قطعات ماشین یا صندوق عقب جلوگیری می کنند و خودرو خشک و گرم نگه داشته می شود.

در سیلندر های بالابر کاپوت و صندوق عقب از فنر کاسه نمد استفاده شده است تا هم باز و بسته کردن آن آسان شود و هم چیزی به آن ها وارد نشود. در صورتی که فنر کاسه نمد در این قسمت ها وجود نداشته باشد، باز نگه داشتن درب صندوق عقب دشوار می شود و با هر بار رها کردن آن به سمت پایین سقوط می کند.