تهران - کیلومتر 14 جاده قدیم کرج - جاده شهریار- بعد از کارخانه جات ایران یاسا - ابتدای شهرک سعید آباد مجتمع صنعتی گلگون - خیابان دوم جنوبی پلاک 5

021-65610906

09122758394

فنر صنعتی

فنر صنعتی همانطور که از نامش پیداست در مصارف صنعتی و کارخانه های بزرگ استفاده می شود. این فنر انواع مختلفی دارد که هر یک برای ساخت دستگاه های مختلفی مناسب هستند. بسیاری از آن ها در اندازه های میکرو تا خیلی بزرگ و از جنس مواد اولیه مختلفی تولید می شوند.

اگر صاحب یک کسب و کار هستید، به احتمال زیاد به یکی از این فنر های صنعتی نیاز دارید. فنر می تواند نیروی مکانیکی را در خود ذخیره و به فرمان شما آن آزاد کند. فنر های صنعتی می توانند استفاده از دستگاه را برای شما راحت کنند. این قطعات در دل بخش های مختلفی از اجزای متحرک یک دستگاه نصب می شوند.

فنر ها در هر چیزی یافت می شوند و بسیار رایج و کاربردی به حساب می آیند. انواع مختلف فنر های صنعتی شامل فشاری، کششی و پیچشی هستند. در ادامه این مقاله می توانید درباره کاربرد و انواع فنر صنعتی، استفاده از آن در مصارف صنعتی و مزایایی که این فنر دارد، صحبت کنیم.


کاربرد فنر صنعتی

فنر صنعتی در مکان ها و صنایع مختلفی مثل هوا فضا، راه آهن، خودرو سازی، ماشین آلات، تجهیزات صنعتی، تولید انرژی هسته ای، نفت و گاز دریایی، دفاع، مخابرات محرک و کنترل سوپاپ استفاده می شود. این فنر ها شکل های مختلفی دارند.

گاهی طول آن ها به چندین متر می رسد. در صورت لزوم می توانید فنر مورد نظرتان را سفارشی سازی کنید تا متناسب با مشخصات خاص شما تولید شود. فنر صنعتی معمولا در اندازه استوک و از پیش مهندسی شده موجود است. این قطعات متناسب با نوع فنر، استحکام و ویژگی های مختلفی که دارند، به روش های مختلف و از چندین نوع فلز ساخته می شوند.

برای انتخاب جنس آن باید در نظر بگیرید که در کجا استفاده خواهد شد. به طور مثال برخی از مواد شیمیایی اسیدی یا بازی با بعضی از فلزات و مواد اولیه واکنش نشان می دهند و برای استفاده مناسب نیستند.

فنر پلاستیکی فقط برای کاربرد های سبک تا متوسط طراحی و تولید می شود؛ زیرا به اندازه کافی قوی و محکم نیست. فولاد فنری ماده ای است که به صورت ویژه برای ساخت فنر استفاده می شود. این نوع فولاد یک درجه صنعتی از آلیاژ فولادی محسوب می شود که به طور ویژه برای ساخت فنر طراحی شده است. این فنر صنعتی به اندازه کافی خاصیت ارتجاعی را در خود دارد. خاصیت بازگشت خوبی که فنر فولادی دارد باعث می شود در طولانی مدت دوام آورد.

سیم موسیقی که فولاد کربن بالا ساخته می شود، برای کاربرد های سنگین هم مفید است. در کاربرد های صنعتی مثل صنایع غذایی، آشامیدنی، صنایع دارویی و پزشکی از فنر های فولادی ضد زنگ استفاده می شود که در برابر خوردگی، آلودگی و حرارت بسیار مقاوم است.

قوی ترین فنر صنعتی از سیم بافته شده درست می شود. این فنر به راحتی می تواند بار های سنگین و ناگهانی را تحمل کند. بزرگ ترین فنر های صنعتی قطرشان بیشتر از 15 سانتیمتر است و معمولا در اطراف ماشین آلات مخصوص کویل استفاده می شوند. هر فنر صنعتی قبل از استفاده چندین بار مورد آزمایش قرار می گیرند تا از تراکم آن ها اطمینان حاصل شود.


انواع فنر صنعتی

فنر صنعتی به مجموعه ای از فنر ها گفته می شود که در مصارف مختلف صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. این فنر ها به دلیل ساختمان و قابلیت هایی که دارند در مصارف صنعتی پیچیده بسیار کاربردی هستند. در یک دسته بندی، فنر ها بر اساس نیرویی که اعمال می کنند، به موارد زیر تقسیم می شوند:


فنر فشاری

این نوع فنر رایج ترین مدل فنر در کاربرد های صنعتی است. از آن برای مصارف تجاری هم استفاده می شود. فنر صنعتی فشاری می تواند انرژی مکانیکی را ذخیره کند و به خاصیت ضربه گیر آن بیفزاید. در انتهای این 2 فنر نیازی به اتصال نیست.


فنر کششی

فنر های کششی یک فنر صنعتی محکم هستند که برای عملکرد تحت کشش طراحی شده اند. یک فنر در حین اعمال بار به طول مشخصی کشیده می شود. وقتی باری به فنر وارد نمی شود، سیم پیچ ها در کنار یکدیگر قرار می گیرند.

فنر های کششی توانایی این را دارند که درب های صنعتی سنگین را متعادل و کنترل کنند. این نوع فنر صنعتی برای کنترل اهرم ها در صنایع مختلف هم استفاده می شود.


فنر پیچشی

این فنر صنعتی از انواع فنر هایی است که از نیروی محوری استفاده می کنند. بر خلاف فنر فشاری، در انتهای فنر پیچشی انحنایی وجود دارد که آن را به یک جزء یا دستگاه دیگری متصل می کند. این فنر ها طوری طراحی می شوند که در جهت عقربه های ساعت یا در جهت خلاف آن پیچیده شوند.

تنظیم این نوع فنر صنعتی بسیار راحت است. از کاربرد های متدال فنر پیچشی می توانیم به درب گاراژ، لولا ها و... اشاره کنیم. فنر حلزونی هم یکی از انواع فنر پیچشی است. خصوصا فنر های پیچشی دوبل از محبوب ترین انواع فنر پیچشی هستند. فنر دوبل برای مقاومت در برابر گشتاور یا نیروی دورانی استفاده می شود. فنر های دوبل پیچشی دارای سیم پیچ سمت چپ و راست و به طور جداگانه ای طراحی شده اند.


فنر نیروی ثابت

این فنر صنعتی برای کاربرد هایی طراحی شده است که کشش، تعادل و بار های مداوم بر روی آن اعمال می شود. فنر نیروی ثابت به 2 نوع تقسیم می شود: یکی از آن ها فنر موتور است که برای کاربرد های با گشتاور بالا مورد استفاده قرار می گیرد.

از فنر موتور برای تامین و ایجاد انرژی خطی یا دورانی استفاده می شود. دومین مدل فنر صنعتی نیروی ثابت، مدل تقویتی است که برای کاربرد های با بار بالا مفید است. این فنر تا 50 برابر طول کشیده شده خود گسترش پیدا می کند.


فنر مکانیکی

معمولا انواع فنر صنعتی به جای فنر های مکانیکی اشتباه گرفته می شوند. فنر های مکانیکی برای چرحش، لغزش، گسترش، کشش، فشرده سازی یا اعمال نیرو طراحی شده اند. از فنر مکانیکی برای مصارف صنعتی مختلفی مثل صنایع نظامی، هوافضا، نفت و گاز استفاده می شود.


فنر متغیر

میزان مقاومت سیم پیچ های فنر های فشاری متناسب با باری که به آن وارد می شود، متفاوت است.


مصارف صنعتی فنر فشاری

همانطور که گفتیم فنر فشاری یک فنر صنعتی است که در صنایع مختلف استفاده می شود. خودروسازی، کارخانه صنعتی خمیر و کاغذ، راه آهن و بسیاری دیگر از صنایع به این نوع فنر نیاز دارند. یک مثال دیگر از فنر کاربرد فنر صنعتی فشاری، استفاده از آن در سکو های نفتی است.

این فنر ها در تنظیم میزان فشار وارد شده و حفظ آن در سطوح بهینه کاربرد دارند. این بخش مهمی از راه اندازی و کار هر سکوی نفتی در دریاست. شاید در نظر اول تصور کنید که در مصارف پزشکی به فنر فشاری نیازی نیست ولی در بسیاری از کاربرد ها مثل سرنگ، از فنر های میکرو استفاده می شود.

علاوه بر آن اندازه های دیگر، فنر صنعتی فشاری در دستگاه و تجهیزات دیگر هم مورد استفاده قرار می گیرد. هوانوردی یکی دیگر از انواع فنر صنعتی است که بیشتر سفر های هوایی بدون وجود این فنر غیر ممکن است. فنر مورد بحث جزء جدایی ناپذیر ساخت سلاح های گرم است.

شما می توانید این فنر صنعتی را در طول زندگی روزمره در دستگاه های مختلف مشاهده کنید. تشک های فنری، ساعت مچی، تلفن هوشمند و بسیاری دیگری از لوازم به این نوع فنر نیاز دارند.


فنر صنعتی کششی و مزایای آن در صنایع

همانطور که گفتیم فنر کششی یک فنر صنعتی است که در مصارف صنعتی بسیار محبوب و رایج است. توضیحات و کاربرد های این فنر را در بالا ذکر کردیم. در ادامه می توانید با مزایای آن هم آشنا شوید.


دوام و طول عمر

یکی از اصلی ترین و مهم ترین مزایایی که این فنر دارد، دوام و استحکام آن است. بسیاری از مشتریان این نکته را می دانند که با خرید این فنر صنعتی یک سرمایه گذاری مناسب می کنند؛ زیرا این محصول به مدتی طولانی، دوام و ماندگاری خواهد داشت و می توانید از آن خدمات طولانی تری دریافت کنید.


نسبتا کوچک

در مقایسه با انواع فنر صنعتی و نمونه های مشابه، فنر کششی در اندازه های مختلفی تولید می شود. به طور کلی این فنر چه از نظر کاربردی و چه از نظر زیبایی شناسی در بهترین حالت است و طرفداران زیادی هم دارد.


تنظیم آسان

در صورتی که در یک کامیون از فنر پیچشی استفاده شود، تنظیم ارتفاع آن کاری بسیار آسان خواهد بود.

در نهایت به یاد داشته باشید که فنر صنعتی در اندازه و با مواد اولیه مختلفی طراحی و تولید می شود. برای اینکه فنر مورد نظرتان را انتخاب کنید، باید محل استفاده از آن را در نظر بگیرید. در صورتی که محل نصب فنر، فشار زیادی به آن وارد کند یا مقاومت زیادی بخواهد، باید از فنر های محکم و با مواد اولیه مقاوم مثل فولاد بهره ببرید. فنر های پلاستیکی معمولا برای فشار کم تا متوسط مناسب تر هستند. هر چقدر پیچش یک فنر بیشتر باشد، مقاومت آن در برابر ضربه و فشار هم کاهش پیدا می کند.