تهران - کیلومتر 14 جاده قدیم کرج - جاده شهریار- بعد از کارخانه جات ایران یاسا - ابتدای شهرک سعید آباد مجتمع صنعتی گلگون - خیابان دوم جنوبی پلاک 5

021-65610906

09122758394

فنر سیم کشی

فنر سیم کشی با استفاده از تکنولوژی خاص و امروزی طراحی و تولید می شود. این قطعه ساختاری قوی و تعادلی عالی دارد. شما می توانید از این فنر در صنایع مختلفی بهره ببرید. جنس فنر های سیم کشی تنوع گسترده ای دارد. انتخاب هر یک از این جنس فنر ها به این نکته بستگی دارد که بخواهید از آن در کجا استفاده کنید. اندازه، یکی دیگر از ویژگی هایی است که می تواند در انتخاب شما تاثیرگذار باشد. نکته ای که در خصوص این فنر ها وجود دارد، امکان سفارشی سازی آن هاست که بر قیمت فنر سیم کشی هم بی تاثیر نخواهد بود. با این حال می توانید اطمینان داشته باشید که یک محصول با کیفیت و متناسب با ویژگی هایی که انتظار داشتید، تحویل خواهید گرفت. اگر درباره استفاده و کارکرد این فنر اطمینان کافی ندارد، ادامه این مقاله می تواند تا حد زیادی به شما کمک کند. در این مقاله درباره ماهیت فنر سیم کشی، کاربرد و مواد اولیه ساخت آن، نحوه افزایش کیفیت فنر، اهمیت سفارشی سازی فنر و نکاتی درباره خرید فنر مورد بحث صحبت می کنیم.

فنر سیم کشی چیست؟

این نوع فنر که به نام سیم فنری هم شناخته می شود، با تکنولوژی بسیار خاصی تولید می شود. ساختار آن بسیار انعطاف پذیر است. با توجه به عملیات مختلف می توانید سیم آن فنر را در شکل و جنس های مختلفی تهیه کنید. به طور مثال سیم گالوانیزه گرم، سیم فنر الکترو گالوانیزه و سیم فنر با روکش PVC از جمله این موارد هستند. این نوع فنر ها با جنس فولاد ضد زنگ هم تولید می شوند و در برق رسانی ساختمان مفید هستند. همانطور که می دانید فنر ها بخش جدایی ناپذیر بسیاری از ماشین آلات هستند. فنر ها به طور دائم در معرض سایش قرار می گیرند. این بدان معناست که باید روی فنر سیم کشی یا کیفیت سرمایه گذاری کنید. در غیر این صورت این احتمال وجود دارد که فنر پس از مدتی بشکند یا به ماشین آلات دیگر آسیب بزند.

نکاتی درباره خرید فنر سیم کشی

فنر ها در اندازه و جنس های مختلفی طراحی و تولید می شوند. برای اینکه بهترین محصول را انتخاب کنید، باید اطلاعاتی درباره این فنر و سیم ها داشته باشید. هر چقدر اطلاعات بیشتری درباره این فنر داشته باشید، بهتر می توانید محصول مورد نظرتان را انتخاب کنید.

1. شماره حرارت

شماره حرارت یا مقدار گرمای یک فنر می تواند معرف سازنده، توزیع کننده فنر و کارخانه آن باشد. گاهی وقتی فنر در تعداد زیادی سفارش داده می شود، خریدار می تواند همه آن ها را با یک عدد حرارتی مشخص، بخواهد. در صورتی که همه فنر های سیم کشی یک شماره حرارت یکسان داشته باشند، استحکام کششی و سختی یکسانی هم خواهند داشت.

2. سختی

سختی به معنای مقاومت فنر سیم کشی در برابر هر گونه آسیب مثل سایش، ترک و فرو رفتگی است. برای اینکه سختی در یک فنر ایجاد شود، میله ای را حرارت می دهند تا وقتی که فولاد به رنگ قرمز گیلاسی درآید. در ادامه میله را در آب خنک یا روغن قرار می دهند.

3. معتدل کردن

اگر بخواهید فولاد سفت شده نرم شود، باید آن را در دمای پایین قرار دهید. به این ترتیب می توانید اجازه دهید تا فلز کم کم خنک شود. برای شکل دادن به فنر باید آن را تا حدی گرم کنید که شکنندگی ایجاد نشود.

4. غیر فعال سازی

این اصطلاح به معنای غیر فعال کردن و حذف آهن یا ترکیبات آهن برون زا از سطح فولاد ضد زنگ است. این کار با استفاده از انحلال شیمیایی توسط یک محلول اسیدی که آلودگی را از بین می برد، صورت می گیرد.

مواد اولیه برای ساخت انواع فنر سیم کشی

انتخاب یک فنر سیم کشی مناسب یک مرحله مهم قبل از استفاده از آن است. با توجه به تنوع جنس و کیفیت این نوع فنر، هر یک ویژگی های متفاوت و منحصر به فردی در خود دارند. ضمن اینکه همه کارشناسان این اتفاق نظر را دارند که استفاده از مواد اولیه با کیفیت برای ساخت یک محصول نهایی قابل اعتماد از ضروریات است. در ادامه می توانید با رایج ترین مواد اولیه ای که برای ساخت فنر های سیم کشی استفاده می شوند، آشنا شوید.

1. فنر فولادی ضد زنگ

فنر های فولاد ضد زنگ دارای کم ترین اصطکاک هستند و مقاومت بالایی هم در برابر خورندگی و آسیب دارند. فنر سیم کشی از جنس فولاد ضد زنگ، در برابر دما مقاومت خوبی دارد اما برای مکان هایی که دمای زیر صفر دارند، چندان پیشنهاد نمی شود.

2. فنر روغنی

فنر سیم کشی روغنی قبل از آبکاری سرد کشیده می شود و در معرض گرما قرار می گیرد. این نوع سیم خصوصا برای استفاده در صنعت خودروسازی استفاده می شود و نقش پر رنگی در زندگی روزمره شما ایفا می کند.

3. آلیاژ مبتنی بر مس

آلیاژ های مبتنی بر مس شامل برنج، برنز و بریلیم هستند. فنر های از جنس برنج در صرفه جویی هزینه ها کمک می کند و رسانایی بالایی دارند. این نکته هم در خصوص این جنس فنر وجود دارد که از مقاومت نسبتا کمی برخوردار است.

4. فولاد کم آلیاژ

فولاد کم آلیاژ فلزاتی آهنی هستند که از جهاتی از فولاد کربنی برتر محسوب می شوند. با این حال میزان مناسب بودن و بهتر بودن هر یک از این 2 به نوع کاربردی که از آن ها انتظار دارید، وابسته است. فولاد کم آلیاژ با اضافه کردن عناصر دیگری مثل نیکل برای استفاده آماده می شود. فولاد های کم آلیاژ مزایای مختلفی دارند و برای ساخت انواع فنر مناسب هستند. برخی از این فولاد ها قابلیت این را دارند که در برابر فشار گرمایی بالا دوام بیاورند. این کارکرد با افزودن عناصری مثل کروم، مولیبدن و نیکل به دست می آید.

5. سیم سرد کشیده شده

یکی دیگر از موادی که برای ساخت فنر سیم کشی مورد استفاده قرار می گیرد، سیم سرد است. قطعات و محصولات فولادی سرد به دلیل داشتن استحکام کششی و تحمل دما، بسیار مفید هستند. کشش سخت نوعی سخت کاری به حساب می آید که ساختار پایه مواد و خواص آن ها را تغییر می دهد. سازندگان با تجربه فنر ها، از تکنیک های مختلفی برای ایجاد قالب استفاده می کنند.

فنر سیم کشی فولادی در ساخت و ساز

همانطور که گفتیم فولاد ضد زنگ یکی از مواد اولیه ای است که برای ساخت فنر سیم کشی مورد استفاده قرار می گیرد. از این نوع فنر در کاربرد ها و صنایع مختلفی مثل خودرو، الکترونیک، پزشکی، نفت و گاز و... استفاده می شود. یکی از این کاربرد ها در دسته ساخت و ساز ساختمان قرار می گیرد. یک فنر سیم کشی اگر از جنس فولاد باشد احتمالا در ساخت و ساز کاربردی و مفید خواهد بود. دلیل مفید بودن این نوع فنر در ساختمان سازی به انعطاف پذیری بالای فنر بستگی دارد. ضمن اینکه این محصول به قابلیت حمل ابزار های دستی و برقی هم کمک می کند.

سفارش فنر سیم کشی

سفارشی سازی یکی از راه های رسیدن به محصول دلخواه شماست. یکی از فاکتور هایی که در زمان خرید فنر باید به آن توجه کنید، نوع سیم یا ماده اولیه مورد استفاده برای آن است. نوع سیمی که برای ساخت این قطعه انتخاب می کنید بر عملکرد آن تاثیر زیادی دارد. هر یک از ویژگی های مقاومت در برابر خورندگی، مقاومت در برابر استحکام و مقاومت در برابر آب می تواند شما را به سمت انتخاب نوع خاصی از فنر هدایت کند. فولاد ضد زنگ یکی از موادی است که برای ساخت فنر سیم کشی مورد استفاده قرار می گیرد و مقاومت بالایی در برابر حرارت و خورندگی دارد. سیم موزیک با کربن بالا از دیگر مواد مورد استفاده برای فنر است که استحکام و کیفیت بسیار خوبی دارد. این مواد هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند و انتخاب هر یک از آن ها بر قیمت فنر سیم کشی تاثیرگذار است.

افزایش کیفیت فنر سیم کشی

به نظر شما چه چیزی باعث می شود یک محصول سیمی مثل فنر از کیفیت بالایی برخوردار شود؟ چگونه می توانید اطمینان حاصل کنید که محصول مورد نظرتان کیفیت لازم را دارد؟ مهم ترین چیزی که در خصوص این فنر ها کیفیت آن ها را می سازد، ثبات است. تولید سیم ثابت کار آسانی نیست و در این جهت باید ویژگی های متعددی داشته باشد. برای این کار باید قطر سیم را در نظر بگیرید. به علاوه سیم ها می توانند سخت و نرم باشند. برای اینکه بدانید کدام یک از این دو برای شما مناسب تر هستند، باید به محل نصب آن ها توجه کنید.

در نهایت برای انتخاب بهترین نوع فنر سیم کشی باید ابتدا این نکته را در نظر بگیرید که قرار است در کجا از آن استفاده کنید. یک فنر اندازه و جنس های مختلفی دارد که باید با محیط سازگار باشد. در ادامه آن دائما نحوه کار و کیفیت فنر را بررسی کنید. در صورتی که به خوبی از فنر مراقبت کنید، دوام و طول عمر بیشتری خواهد داشت. فنر های سیم کشی که معمولا انعطاف پذیر هستند در حوزه برق کشی و ساختمان سازی بسیار کاربردی اند. این قطعات در جهت سهولت سیم کشی برق ساختمان به شما کمک می کنند.