تهران - کیلومتر 14 جاده قدیم کرج - جاده شهریار- بعد از کارخانه جات ایران یاسا - ابتدای شهرک سعید آباد مجتمع صنعتی گلگون - خیابان دوم جنوبی پلاک 5

021-65610906

09122758394

فنر بشقابی

فنر بشقابی یکی از قطعات کاربردی مورد استفاده در صنایع مختلف است. این فنر فرمی مخروطی شکل دارد و از قرار گرفتن واشر های متعدد روی هم تشکیل می شود. در صورتی که این قطعه کیفیت لازم را داشته باشد، عمری طولانی خواهد داشت.

این نوع فنر در جنس و اندازه های مختلفی تولید می شود. با این حال شما می توانید محصول مورد نظر خود را با ویژگی ها و ابعاد مناسب خود سفارش دهید. سفارشی سازی یک فنر به شما این امکان را می دهد تا محصولی متناسب با ویژگی هایی که در نظر دارید، بسازید.

این نوع فنر کاربرد های مختلفی در صنایع دارد و یکی از مهم ترین کارکرد های آن این است که مقداری نیرو را به قسمت خاصی از دستگاه وارد کند. در صورتی که در کسب و کار خود به یکی از این فنر ها نیاز دارید، باید به مراکز فروش فنر بشقابی مراجعه کنید.

این مراکز فروش شامل سایت های اینترنتی یا فروشگاه های حضوری هستند. در این مقاله درباره ماهیت فنر بشقابی، کاربرد این نوع فنر، نکاتی درباره خرید آن، موادی که برای ساخت آن مورد استفاده قرار می گیرد، تفاوت آن با واشر بللویل و در نهایت ویژگی های آن صحبت می کنیم.

در صورتی که به تعداد زیادی از این فنر ها در کسب و کار خود نیاز دارید، این مقاله می تواند تا حد زیادی در تصمیم گیری به شما کمک کند.

اگر به دنبال کسب اطلاعات درباره خرید فنر کششی قلاب دار هستید به این صفحه مراجعه کنید.


فنر بشقابی و انواع آن 

شاید بهتر باشد ابتدا در یک تعریف کلی به معرفی فنر های صنعتی بپردازیم. فنر ها با یک نیروی خارجی پیچ می خورند و نیروی مکانیکی را در خود ذخیره می کنند. با کشیده شدن یا آزاد شدن فنر، این نیرو آزاد می شود.

فنر ها می توانند به شکل اولیه خود بازگردند. این قطعات را می توان به عنوان یک عضو انعطاف پذیر شناسایی کنید. در تعریف دیر فنر یک عنصر الاستیک است که تحت تاثیر بار، منحرف می شود و با برداشتن این بار به شکل اولیه خود بر می گردد. عملکرد یک فنر در هر مکان و صنعتی می تواند متفاوت باشد. در ضمن این عملکرد به نوعی به شکل و ساختار فنر هم مرتبط است.


برای جذب تکان ها و ارتعاشات

این کاربرد فنر در صنایع ماشین آلات و ساخت خودرو، فنر های بافر راه آهن، فنر های بافر آسانسور، پایه های لرزشی ماشین آلات مورد استفاده قرار می گیرد.


ذخیره سازی انرژی

به طور کلی یکی از کارکرد های اصلی فنر ها، همین ذخیره سازی انرژی است. دوربین های فیلم برداری، ساعت ها و اسباب بازی های معمول در فروشگاه ها، با این کارکرد فنر ساخته و تولید می شوند. همانطور که می بینید فنر ها در معمولی ترین و ابتدایی ترین لوازم روزمره شما حضور دارند و نقش اصلی در کارکرد آن را ایفا می کنند.


برای اندازه گیری نیرو

تا به حال به نحوه کار ترازو ها دقت کرده اید؟ برای اندازه گیری وزن، خصوصا در ترازو های سنتی از فنر استفاده می کنند. نشانگر های موتور از دیگر محصولاتی هستند که با استفاده از فنر ساخته می شوند.

کارکرد هایی که در بالا به آن ها اشاره کردیم در شکل های مختلف فنر وجود دارد. شما به تناسب نوع کسب و کار و نیازی که دارید، می توانید یکی از انواع فنر از جمله فنر بشقابی را انتخاب کنید.

مجموعه میلاد فنر مفتخر است تمامی خدمات مربوط به فنر تسمه ای را در اختیار شما قرار دهد.


فنر دیسکی چیست؟

فنر بشقابی یا دیسکی که با نام واشر دیسکی هم شناخته می شوند، برای کاربرد های مختلف، خصوصا مکان هایی که فضا محدود است، مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع فنر از یک دیسک محدب ساخته شده است که لبه بیرونی آن بر خلاف لبه داخلی عمل می کند.

این فنر ها انواع مختلفی دارند که برای سفارش در بازار موجود هستند. فنر های دیسکی به نوعی همه کاره هستند و در اکثر صنایع مورد استفاده قرار می گیرند. مراکز تولیدی و کارخانه ها از جمله این کاربرد ها هستند. برخی از کاربرد های رایج این قطعه شامل موارد زیر می شود:

• کنترل لرزش

• انبساط حرارتی

• ذخیره انرژی

• آرامش و برطرف کردن مشکلات خزش پیچ


نکاتی درباره خرید فنر بشقابی یا دیسکی

از بین فنر های موجود، در صورت امکان و نیاز بزرگ ترین فنر های دیسکی را انتخاب کنید. این ویژگی تنش ها و لغزش را به خوبی کنترل می کند. برای خرید یک فنر، باید محل نصب آن ها را مشخص کنید. برای اینکه یک فنر کارآمد داشته باشید و بتوانید بهترین بهره را از آن ببرید، به شما پیشنهاد می کنیم از روان کننده های جامد مثل گریس و امثال آن استفاده کنید. استفاده از گریس در همه محل های تماس فنر و سطوح آن به عملکرد بهتر فنر در کل دستگاه کمک می کند.

اگر به دنبال خرید تولید فنر فشاری هستید به این صفحه مراجعه کنید.


کاربرد فنر بشقابی

فنر ها از جمله قطعاتی هستند که در طول روز به شکل های مختلف از آن ها استفاده می کنیم. فنر بشقابی از رایج ترین و مهم ترین نوع فنر ها به حساب می آید. این فنر ها برای استفاده از دستگاه های مختلف و عملکرد درست آن ها ضرورری هستند.

ضمن اینکه از ایجاد اختلال در کار دستگاه های مختلف جلوگیری می کنند. اگر این قطعات در دستگاه وجود نداشته باشند، ممکن است خطراتی جدی برای افراد مختلف به وجود آید. آیا تا به حال با قطار یا تله کابین سفر کرده اید؟ شما معمولا از تنش ها و ارتعاشات بین واگن و مسیر راه آهن آگاه نیستید. این آرامش و حرکت بی تنش به دلیل وجود فنر بشقابی است.

علاوه بر آن ماشین های سنگین و بسیاری از وسایل نقلیه، ترمز اضطراری دارند. این ترمز در صورت خرابی ماشین از صدمات و تصادفات جاده ای جلوگیری می کند. این ترمز ها توسط فنر های دیسکی فشرده ساخته شده اند و در صورت فشار هیدرولیک آزاد می شوند.

فنر بشقابی از نیروی کششی خود به عنوان ترمز وسایل نقلیه استفاده می کند. به علاوه جرثقیل ها یکی از ماشین هایی است که در صورت اضافه بار از فنر استفاده می کنند.

به نوعی می توانیم بگوییم که این فنر ها به امنیت در زندگی شما کمک می کنند. شاید در طول روز به صورت مستقیم با آن ها برخورد نداشته باشید ولی به لطف فنر های مذکور از بسیاری از تصادفات و صدمات جلوگیری می شود.


جنس فنر بشقابی

مواد مختلفی برای ساخت فنر مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از این مواد فولاد ضد زنگ است که مقاومت بالایی در برابر خورندگی دارد. برخی دیگر از انواع فولاد در برابر دمای بسیار شدید مقاوم هستند.

استفاده از آن ها را در مکان هایی که در معرض گرما و حرارت قرار می گیرند، پیشنهاد می کنیم. در زمان انتخاب جنس و ابعاد فنر بشقابی باید به نوع کاربرد و محل نصب آن توجه داشته باشید. آلیاژ های ویژه در برابر خورندگی مقاوم هستند و خاصیت ضد مغناطیسی دارند، از دیگر مواد اولیه مورد استفاده در ساخت فنر های بشقابی به حساب می آیند.

ما در مقاله های قبلی درباره تولید کننده انواع واشر صنعتی توضیح دادیم برای کسب اطلاعات بیشتر به این صفحه مراجعه کنید.


تفاوت فنر بشقابی با واشر بللویل

این 2 محصول از نظر ظاهری با یکدیگر شباهت دارند ولی کاربرد آن 2 کاملا با یکدیگر تفاوت دارد. این 2 قطعه شکلی مخروطی دارند و معمولا از جنس فولاد ساخته می شوند. فنر بشقابی و واشر بللویل هر دو این قابلیت را دارند که درجه بالایی از نیرو را در یک مکان فشرده کنند. در حالی که اصطلاح دیسک فنر و واشر بللویل به جای یکدیگر استفاده می شود، آن ها از نظر طراحی و کاربرد با هم تفاوت هایی دارند.

واشر بللویل معمولا در کاربرد های سنگین استفاده می شود. این واشر ها با استفاده از پیچ و مهره سر هم می شوند. فنر های دیسکی به صورت استاتیک یا دینامیکی بارگذاری می شوند. در ضمن فنر های دیسکی معمولا در کاربرد های مختلفی مثل کنترل ها، تنظیم کننده های فشار و سیستم های ترمز خودرو مورد استفاده قرار می گیرد. فنر های دیسکی را می توان به عنوان یک قطعه استفاده کرد.


ویژگی های فنر بشقابی

همانطور که گفتیم شکل این قطعه کاربردی مخروطی شکل است. این فنر می تواند تحت بار های ضربه ای یا انحراف جزئی قرار بگیرد. طراحی این نوع فنر بسیار دشوار است. گاهی اوقات می توانید فنر های مورد نظرتان متناسب با ویژگی هایی که از آن انتظار دارید، یا کاربرد مد نظرتان، سفارش دهید.

فنر سفارشی همه ویژگی های مورد نظر شما را خواهند داشت. فنر های دیسکی در کاربرد هایی مانند تثبیت کننده های مخازن تحت فشار هسته ای مورد استفاده قرار می گیرد. نصب و قرارگیری درست یک فنر بشقابی اهمیت زیادی دارد. در صورتی که به درستی آن را در جای خود قرار دهید، در تکرار پذیری و برآورده کردن نیاز های شما به درستی عمل می کند.

در نهایت به یاد داشته باشید که در زمان خرید فنر بشقابی نیاز ها و کاربردی که از این فنر انتظار دارید، اهمیت زیادی دارد. این فنر در اندازه و با جنس های متفاوتی طراحی و تولید می شود. کاربردی که از آن انتظار دارید، تا حد زیادی در انتخاب شما اثر گذار است.

در صورتی که فنر مورد نظر خود را پیدا نکردید اصلا نگران نباشید؛ زیرا امکان سفارشی سازی آن هم وجود دارد. در ضمن این قطعه مهم و کاربردی از نظر دوام و مقاومت در رتبه بسیار خوبی قرار می گیرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره فنر پیچشی با کارشناسان ما تماس بگیرید.