تهران - کیلومتر 14 جاده قدیم کرج - جاده شهریار- بعد از کارخانه جات ایران یاسا - ابتدای شهرک سعید آباد مجتمع صنعتی گلگون - خیابان دوم جنوبی پلاک 5

021-65610908

021-65610906

تولید و فروش انواع فنر

در این مقاله از سایت میلاد فنر درباره  تولید و فروش انواع فنر توضیح دادیم همراه ما باشید.


فنر چیست؟

برای اینکه با یک مفهوم یا محصول آشنا شوید، در قدم اول باید با تعریف آن رو به رو شوید. فنر یک قطعه پر اهمیت است که در پاسخ به نیروی خارجی تغییر شکل می دهد و با کاهش نیرو به حالت اولیه خود بر می گردد.

انرژی وارد شده به فنر در شکل آن تغییر ایجاد می کند. به طور کلی میزان فشرده سازی و تغییر شکل فنر به میزان فشاری که به آن وارد می شود، بستگی دارد. در صورتی که نیرویی بیش از توان فنر به آن وارد شود، حالت خود را از دست می دهد و دیگر هرگز به شکل اولیه خود باز نمی گردد.

به همین دلیل در زمان طراحی و ساخت و انواع فنر باید به میزان فشاری که به آن وارد می کنید، توجه کافی را داشته باشید. فنر ها انواع مختلفی دارند که هر کدام در جایی متفاوت استفاده می شوند.

یکی از متداول ترین این فنر ها، فنر کششی است که به شکل استوانه یا مخروط ساخته می شود. همچنین یک فنر مارپیچ فاصله هایی بین هر سیم پیچ دارد. وقتی نیرویی به این سیم پیچ ها وارد می شود، فاصله آن ها کم می شود. نوع سوم فنر، فنر پیچشی نام دارد. در ادامه همه این فنر ها را به صورت مفصل معرفی خواهیم کرد.


فروش فنر

مراکز تولید و فروش انواع فنر برای صنایع و کسب و کار های مختلفی فنر تولید می کنند. این فنر ها در مدل، اندازه و جنس های مختلفی تولید می شوند. یک فنر در تولیدات مختلفی مثل خودرو سازی، تجهیزات پزشکی و بسیاری دیگر از لوازم و دستگاه ها استفاده می شود.

فنر ها مدل های مختلفی هم دارند. شما می توانید هر فنر را در اندازه و با مواد اولیه مختلفی تولید و سفارشی سازی کنید. انتخاب یک فنر از درجه اهمیت بالایی برخودار است؛ زیرا خرید فنر به معنای سرمایه گذاری در کسب و کار خواهد بود.

انتخاب درست و مناسب این فنر ها اهمیت زیادی دارد؛ پس باید در این زمینه دقت کافی را داشته باشید. در ادامه این مقاله درباره نکات پر اهمیت خرید یک فنر و اشتباهات رایجی که خریداران فنر مرتکب می شوند، صحبت می کنیم.


خرید فنر

گاهی انتخاب و خرید فنر مناسب برای پروژه کاری شما، کمی چالش برانگیز می شود. عوامل مختلفی وجود دارد که برای انتخاب یک فنر باید در نظر گرفته شود.

علاوه بر همه این موارد فنر باید عملکرد محصول را بهبود ببخشد و دوام و طول عمر بالایی هم داشته باشد. آیا می دانید برای انتخاب یک فنر مناسب باید به چه ویژگی هایی توجه کنید؟ در ادامه این مقاله شما را راهنمایی خواهیم کرد.

  • ویژگی های فنر

یک فنر باید عملکرد مورد انتظار ما را داشته باشد. این نکته به این معناست که در زمان خرید فنر با فنر های مختلف و کارکرد های متفاوتی رو به رو می شوید. انتخاب یک فنر مناسب بین انبوهی از مدل ها و کارکرد ها بسیار حیاتی است. به طور مثال اگر قصد تولید تشک را دارید، باید فنر فشاری تهیه کنید.

  • اندازه فنر

همه فنر ها در یک اندازه تولید نمی شوند؛ آن ها طیف وسیعی از شکل و اندازه را دارا هستند. اندازه یکی از فاکتور های تاثیر گذار در انتخاب نوع فنر است. در زمان طراحی و انتخاب فنر باید قطر داخلی، قطر خارجی، طول آزاد و ارتفاع جامد آن را در نظر بگیرید. علاوه بر اندازه، به مواد اولیه مصرفی فنر هم توجه کنید.

  • مقاومت در برابر دمای شدید

این از مهم ترین ویژگی ها برای یک فنر است. توانایی مقاومت در برابر سرما و گرمای شدید در صنایع بسیاری از جمله خودروسازی و هوا فضا اهمیت زیادی دارد. اگر قرار است از فنر در محیط های خشن با دمای شدید استفاده کنید، این نکته را به مسئولان و مشاوران فروش فنر گوشزد کنید. انتخاب یک فنر یا مواد اولیه با دوام، کمک می کند تا از شکسته شدن یا ضعیف شدن بدنه فنر جلوگیری کنید. به طور مثال فنری که برای ساخت آن از کربن اینکونل تولید شده است، در دمای تا حدود 870 درجه سانتیگراد مقاومت می کند.

  • مقاومت در برابر خوردگی

علاوه بر مقاومت در برابر دما، فنر باید در برابر خوردگی هم استحکام کافی را داشته باشد. فنر ها در انواع مختلفی وجود دارند و در طیف وسیعی از صنایع و کاربرد ها استفاده می شوند. بسیاری از فنر ها در محیط های خورنده یا مرطوب نصب می شوند. به این ترتیب باید فنر هایی را انتخاب کنید که در برابر رطوبت و خوردگی مقاومت کافی را داشته باشند. پیشنهاد مشاوران فروش فنر در این موقعیت، محصولاتی هستند که از فولاد ضد زنگ و آلیاژ نیکل ساخته شده اند.

  • مقاومت در برابر نیروی مغناطیسی

آیا قرار است فنر را در محیط مغناطیسی نصب کنید؟ اگر جواب شما مثبت است باید در زمان خرید فنر، یک محصول غیر مغناطیسی را انتخاب کنید. به این شکل فنر در حین استفاده و پس از نصب دچار نوسان نمی شود.

ساخت و تولید انواع فنر

تولید فنر یکی از صنایع پر کاربرد و مهم در عرصه صنعت است. به طور کلی فنر ها انواع مختلفی دارند. هر یک از آن ها در جنس و اندازه های متفاوتی طراحی و تولید می شوند. برای اینکه محصول مورد نظرتان را خریداری کنید، می توانید آن را سفارش دهید.

سفارشی سازی راهی است که به راحتی به محصول مورد نظرتان دست پیدا می کنید. ساخت و طراحی فنر از درجه اهمیت بالایی برخوردار است. هر یک از انواع مواد اولیه و اندازه های فنر می توانند ویژگی منحصر به فردی را ایجاد کنند.

انتخاب درست هر یک از این ویژگی ها محصول متفاوتی می سازد؛ پس طراحی و سفارش محصولی درست، از درجه اهمیت بالایی برخوردار است. انتخاب و خرید یک فنر مناسب می تواند به منزله سرمایه گذاری در بلند مدت باشد؛ پس باید در این زمینه دقت کافی را داشته باشید.

یک فنر وسیله ای است که در هر صنعتی ضروری به حساب می آید. بسیاری از ابزار و وسایل اطراف شما که در طول روز یا محل با آن سر و کار دارید، یک یا چند فنر نیاز دارند. فنر می تواند انرژی مکانیکی را در خود ذخیره کند و بلافاصله یا به فرمان شما آن را در جهت مخالف آزاد کند.

فنر ها هر میزان از بار یا فشاری را که تحمل کنند، بر می گردانند. آشنایی با روند تولید این قطعات می تواند تا حد زیادی در انتخاب و تصمیم گیری شما مفید باشد. در ادامه این مقاله درباره ماهیت فنر، مواد اولیه، مراحل و روش های تولید فنر، نکات مهم در ساختن انواع فنر و چالش های طراحی آن صحبت می کنیم.


مواد اولیه برای ساخت فنر

آلیاژ های فولادی از رایج ترین مواد اولیه برای تولید فنر هستند. محبوب ترین آلیاژ ها عبارت اند از: کربن بالا، کربن کم رنگ روغن، سیلیکون کروم، کروم وانادیوم و فولاد ضد زنگ. فلزات دیگری هم وجود دارند که در ساخت انواع فنر استفاده می شوند.

این فلزات شامل آلیاژ مس بریلیم، برنز، فسفر و تیتانیوم هستند. مواد سرامیکی معمولا برای فنر های مارپیچی که در دمای بالا استفاده می شوند، کاربرد دارد.


مراحل و روش های تولید فنر

فنر ها از مهم ترین قطعاتی هستند که در صنایع مختلف استفاده می شوند. آن ها زندگی روزمره شما را می سازند و در دستگاه های بزرگ صنعتی مورد نیاز شما، به کار گرفته می شوند. برای اینکه بدانید این قطعات در چه فرایندی تولید می شوند، ادامه مقاله را مطالعه کنید.

در قدم اول، طراحی فنر مهم ترین چیز است. طراحی فنر با کمک مشاورین و تولید کنندگان این حوزه صورت می گیرد. برای طراحی و تعریف یک فنر از معادلات ریاضی مختلفی استفاده می شود. این معادلات توسط نرم افزار های مختلفی تعریف و اعمال می شوند. در ادامه این فرایند، برای ساخت فنر مراحل زیر طی می شود:


سیم پیچی

هر سیم مفتولی تا قطر 18 میلیمتر را می توان به 2 روش سیم پیچی کرد. اولین روش پیچیدن آن به دور یک سنبه یا آربور است. این عمل می تواند روی دستگاه فنر پیچ اختصاصی، ماشین تراش، مته برقی دستی یا ماشین سیم پیچی انجام شود. روش دیگر این کار، پیچیدن سیم بدون سنبه است. این روش سیم پیچی با یک دستگاه کامپیوتر انجام می شود.


سیم پیچ داغ

اگر فلز را حرارت دهید، می توانید از آن یک سیم با حلقه های بزرگ تر بسازید. فولاد پس از داغ شدن، به دور سنبه پیچیده می شود. پس از آن بلافاصله فولاد از دستگاه خارج می شود و در روغن فرو می رود تا فنر سریع سفت و سخت شود.


عملیات حرارتی

فولاد چه به صورت گرم و چه به صورت سرد پیچیده شود، کمی تنش به مواد آن وارد خواهد شد. برای کاهش این تنش، فنر باید پس از گرم شدن خنک شود. فنر در کوره نگه داشته می شود و پس از مدت مشخصی خنک می شود. برای مثال یک سیم موسیقی در مدت یک ساعت تا 260 درجه سانتیگراد گرم می شود.


آسیاب کردن

برای این مرحله از تولید فنر آن را در برابر چرخ ساینده ای قرار می دهند تا به درجه صافی مورد نظر مشتری برسد.


گلوله پینینگ

این مرحله از ساخت فنر می تواند فولاد را مقاوم تر از آن چه هست، کند. مقاومت فنر در این مرحله در برابر خستگی و ترک خوردگی بیشتر می شود.


پوشش

برای جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی فنر، تمام سطح آن با رنگ آمیزی و مواد پوشاننده محافظت می شود. یکی از روش های تولید فنر در مرحله پوشش، شامل چرخاندن فنر در یک ظرف حاوی پودر فلزی، آب، مواد شیمیایی، شتاب دهنده و دانه های ریز شیشه ای است. یکی دیگر از روش های پوشش دهی در ساخت انواع فنر آبکاری الکتریکی است. در این روش فنر در یک مایع رسانای الکتریکی غوطه ور می شود.